Končí léto, začíná podzim a v tomto období dochází často k manifestaci borreliové infekce, která může mít různé projevy včetně bolestí hlavy.
Co je to borrelióza?
Borrelióza, nebo přesněji lymeská borrelióza, je zánětlivé onemocnění způsobené bakterií, která se nazývá Borrelia burgdorferi sensu lato, která má několik podtypů. Přenašečem borrelie je v Evropě klíště obecné, včetně jeho vývojových stádií. Lymeská borrelióza patří k nejčastěji se vyskytující nákaze přenášené klíšťaty. Mezi další onemocnění, které klíště přenáší náleží u nás také klíšťová encefalitida, ehrlichióza a tularémie.
Jak se borrelióza projevuje?
Ve většině případů (80-95%) probíhá infekce bez zjevných známek onemocnění. Klinické příznaky onemocnění se projevují pouze u 5-20% a může se pak jednat o postižení kůže, nervového systému, kloubů, vzácně pak i onemocnění srdce. Nejčastější je postižení kůže (nejčastěji tzv. erythema migrans, červená skrvna objevující se v místě sání klíštěte za několik dnů až týdnů), na druhém místě pak postižení nervového systému, které se může projevovat v podobě zánětlivého postižení periferních nervů nebo mozkomíšních obalů – vzniká jejich zánět, tzv. meningitida, a jeho hlavním projevem jsou právě bolesti hlavy. Na rozdíl od jiných meningitid (zánětu mozkových blan, např. způsobených virem klíšťové meningoencefalitidy) nebývá provázena vysokými teplotami a ani bolesti hlavy nemusí být intezivní a často bývá i delší trvání příznaků než se pacient odhodlá k lékaři a je správně diagnostikován.
Bolesti hlavy u borreliózy
Bolest hlavy u pacientů s neuroformou borreliózy může být časným příznakem onemocnění. Bolest hlavy je typicky oboustranná, postupně se rozvíjí, v časném stádiu onemocnění bývá spíše tepavého charakteru a může být provázená nevolností. Svým průběhem a příznaky tak napodobuje migrénu, zejména v časném stádiu.
V chronickém (pozdním) stádiu má spíše tenzní charakter, to znamená bolest nebývá větší intenzitiy, je tupá, difuzní po celé hlavě nebo s maximem ve spáncích či čele.
Bolesti hlavy bývají, ale nemusí nutně být, provázené dalšími příznaky jako únava, mírně zvýšená teplota a případně dalšími příznaky postižení nervového systému (často postižení lícního nervu, jeho ochrnutí). Až u poloviny pacientů není udávan údaj o expozici klíštěti.
Jak se borrelióza diagnostikuje?
Infekce se prokazuje prostřednictvím metod na stanovení protilátek proti borreliím v krvi (ELISA test a Western blot), mozkomíšním moku nebo výpotku z kolene – záleží na klinické formě onemocnění. V případě podezření na postižení nervového systému, tedy u bolestí hlavy, je nezbytné vyšetření mozkomíšního moku, tedy provedení lumbální punkce.
Jak se borrelióza léčí?
Léčba borreliózy je pomocí antibiotik. Léčba by měla být zahájena co nejdříve po stanovení správné diagnózy. Typ antibiotika a způsob podání (v tabetách nebo ve formě infuzí) záleží na klinických projevech onemocnění, věku, délce trvání potíží. I po přeléčení infekce zůstávají v krvi diagnostikovatelné protilátky, jejich hladina v krvi však není parametrem dle kterého se hodnotí úspěšnost léčby, tou je vymizení klinických projevů onemocnění. K poklesu protilátek v krvi po prodělaném oněmocnění dochází až za nekolik měsíců nebo let. V případě že jsou pouze pozitivní protilátky v krvi a nejsou žádné klinické příznaky, které by napovídaly možné probíhající infekci, není léčba antibiotiky na místě.
Jak se chránit před borreliózou?
Jedinou možnou prevencí je zabránění kontaktu s klíštetem a v případě, že již dojde k jeho přisání, tak co nejdřívější a správné odstranění klíštěte s následnou dezinfekcí kůže. Aby došlo k přenosu borreliové infekce z klíštěte na člověka je potřeba určité délky přisátí, riziko infekce se zvyšuje s délkou sátí klíštěte a délka přisátí delší než 24 hodin zvyšuje výrazně pravděpodobnost přenosu a vzniku infekce. Rovněž k přesnosu napomáhá nesprávné odstranění klíštětě, jako např. jeho namazání nebo rozmáčknutí. Očkování proti lymeské borrelióze není dostupné, očkování je pouze proti klíšťové meningoencefalitidě, což je virové onemocnění rovněž přenášené klíštaty.
Praktické rady!
- Klíště se v přírodě vyskytuje nejen v létě, ale i při nižších teplotách (nad 7 oC), můžete tedy mít klíště a infekci i na podzim
- Borrelie přenášejí i vývojová stádia klíštěte, jako larva a nymfa, které nejsou při přisátí na kůži patrná – tedy nemusíte mít vždy v anamnéze přisátí klíštěte, stačí že se pohybujete v prostředí, kde by se klíště mohlo přisát
- Erythema migrans (skvrna na kůži) se tvoří jen u části pacientů a může se objevit až za několik týdnů po přisátí a odstranění klíštětě – neberte tedy jeho absenci jako hlavní vodítko
- O přenosu infekce rozhoduje doba přísátí klíštětě, dochází k ní až po 24-48 hodinách, proto je co nejdřívější a správné odstranění klíštěte tak důležité
- Bolesti hlavy u lymeské borreliózy mohou napodobovat migrénu nebo tenzní bolest hlavy a i postižení nervového systému nebývá provázeno vysokými horečkami
- Vždy pamatujte na to, že i u člověka s již diagnostikovanou migrénou či tenzní bolestí hlavy se může vyskytnout jiný, nový typ bolestí hlavy. V případě že dojde ke zhoršení frekvence, intezity nebo charakteru Vaší zvyklé bolesti hlavy a byli jste v kontaktu s klíštetem, vždy navštivte svého lékaře a nechte se vyšetřit na možnou borreliovou infekci
Zdroj:
Hoza, J. Lymeská borrelióza u dětí. Pediatr. pro Praxi, 2005; 4: 188-190
Krbková L. Lymeská borrelióza. Med. Pro Praxi, 2007; 5: 200-203
Muchová M. Sekundární bolesti hlavy. Postgrad Med., 2010; 8: 899-906
MUDr. Miroslava Muchová ©2014
www.jaknabolesthlavy.cz
Text může být šířen pouze v celém znění a s uvedením celého jména autora a internetových stránek.
Napište komentář