Bolest hlavy a krční páteř

Krční páteř je častou příčinou bolestí hlavy. Krční páteř může být zdrojem samostatného typu bolesti hlavy, tzv. cervikokraniálního syndromu, ale také se může uplatňovat jako spouštěč jiných bolestí hlavy, především migrény, nebo může horšit i jiné stávající primární bolesti hlavy. Bolesti hlavy od krční páteře se často u jednoho pacienta kombinují s jiným typem bolesti hlavy, zejména primárních bolestí, nejčastěji s migrénou nebo tenzní bolestí hlavy nebo také s poúrazovou bolestí hlavy .

Cervikokraniální syndrom

Bolest hlavy a krční páteřBolesti hlavy od krční páteře jsou vyvolány onemocněním nebo špatnou funkcí struktur šíje (kostěnná
páteř, meziobratlové ploténky, klouby, vazy, svalstvo krku). Jako příčina bolesti je spíše povážována funkční porucha hybné soustavy a nikoliv přítomné degenerativní změny na páteři (zejm. kostní výrůstky a změny na meziobratlových ploténkách, které vznikají postupně věkem), protože tyto změny se vyskytují prakticky u všech lidí nad 40 let a to i u těch, kteří netrpí na bolesti hlavy.

Pravá bolest od krční páteře přichází v epizodách, bývá lokalizována většinou na polovinu hlavy (napodobuje migrénu). Bolest začíná typicky v oblasti šíje nebo týla a vyzařuje směrem do čela, očnice, temene nebo uší na stejné straně. Bolest je většinou střední intenzity a nejintenzivněji bývá vnímána v oblasti čela a očnice. Bolesti bývají často jednostranné, mohou přecházet v bolest celé hlavy, ale během ataky nedochází ke střídání stran. Ataka bolesti hlavy trvá od několika hodin do několika dnů. Ataky se vyskytují v různých časových intervalech.

Bolest hlavy bývá provázená i bolestí v oblasti šíje, zhoršenou hybností krční páteře a horšením bolesti při jejím pohybu, zvýšením svalového napětí šíjového a trapézového svalstva a jejich pohmatovu citlivostí. Může se vyskytnout i doprovodná mírná nevolnost, pocit rozmazaného vidění, zvýšené slzení na straně bolesti, pocity závratí nebo nejistoty v prostoru.

Prvokačním faktorem může být prudký pohyb hlavou, nevhodná poloha hlavy ve spánku („přeležení“), průvan a prochlazení (velmi často v důsledku klimatizace), opakované přetěžování páteře nevhodnýmm pohybem nebo nucenou polohou hlavy (např. dlouhodobá práce u počítače), významným faktorem je i stres.

Možnosti řešení

V případě dlouhodobých nebo akutně vzniklých (zejména poúrazových) bolestí krční páteře je vhodné vyšetření lékařem – neurologem nebo rehabilitačním lékařem. I v případě bolestí pátěře existují, stejně jako u bolestí hlavy, tzv. varovné příznaky a vzácně může být příčinou bolestí v oblasti krční páteře infekce, revmatické onemocnění, nádor, nebo zlomenina obratle. Příčinou opakovaných bolestí může být i výhřez meziobratlové ploténky v krční páteři (v této oblasti je méně častý než v bederní oblasti) – bolest se pak šíří i do horních končetin, neustupuje po lécích od bolesti, může budit ze spánku a vést i k oslabení končetiny nebo poruše citlivosti - v tomto případě je nezbytné lékařské vyšetření.

U akutní blokády krční páteře, zejm po nevhodném pohybu, porchlazení či přeležení se užívají krátkodobě léky na uvolnění svalů (tzv. myorelaxancia) a léky od bolesti (analgetika), je na místě klidový režim a aplikace suchého tepla.

rehabilitaceV případě vyloučení vážnější příčiny a nálezů svalových dysbalancí je pak, zejména u déle trvajících obtíží, na místě rehabilitace spojená s edukací o příčině bolestí hlavy, její prevenci a nácviku domácího cvičení. Rehabilitace by měla být zaměřená na odstranění svalových spasmů, mobilizaci funkčně omezené pohyblivosti kloubní a také na nápravy vadného držení těla (časté bývá předsunuté držení hlavy, které vede k přetěžování drobných svalů krku, což dále zhoršuje bolest hlavy) a pohybových stereotypů včetně dýchání. Příčina bolestí krční páteře může být i v důsledku funkční blokády nižších etáží páteře, např. bederní, dochází pak k tzv. řetězení.

Pokud nemáte s krční páteří závažné obíže, nebo jste měli v minulosti lékařské vyšetření, je možné využít i jiných alternativních způsobů nápravy krční páteře.

Vždy je nutné současně řešit vyvolávající příčinu opakovaných bolestí krční páteře a vyhnout se jejím přetěžování – úprava lůžka, poloha ve spánku - zejména u ranních ztuhlostí krku, úprava pracovního místa, omezení práce u počítače, nenosit tašky na jednom rameni, ochrana krční páteře před průvanem a prochlazením, zvýšení pohybové aktivity u sedavého zaměstnání. Důležité je odstranění stresu, který se odráží ve výrazné ztuhlosti trapézových a šíjových svalů. Různé masáže jsou sice příjemné, ale jsou pouze krátkodobým řešením.

Zdroje:

  • Muchová M. Sekundární bolesti hlavy. Postgrad Med., 2010; 8: 899-906
  • Mastík, J. Sekundární bolesti hlavy. Neurol. pro Praxi, 2004; 5: 274-277

MUDr. Miroslava Muchová ©2014
www.jaknabolesthlavy.cz
Text může být šířen pouze v celém znění a s uvedením celého jména autora a internetových stránek.